On aeg investeerida inseneridesse!

Tänapäeval, mil ehitushinnad päevast päeva tõusevad, on eelarvesse püsima jäämiseks ainuke võimalus koostada ratsionaalne, läbimõeldud ja optimeeritud projekt. Kõige olulisem roll on ehitusinseneril. See ei ole aga lihtne!

Ehitusinsener valib arvutusskeemi, mõjutades sellega vundamendi tüüpi, kasutatavaid ehitusmaterjale, ühenduste tüüpe, materjale ja tehnoloogiat, mis kujundavad ehituskulusid. Samal ajal peab ehitusinsener konstruktsiooni ohutuse eest vastutama. Et insener saaks vastu võtta kuluoptimaalseid otsuseid, peab ta tegema keerulisi arvutusi. Tänapäeval aitavad neid arvutusi teha spetsiaalsed tarkvarad. Seega on oluline, et inseneridele on võimaldatud kõige kaasaegsemad tarkvarad.

On õige aeg investeerida ehitusinseneridesse, sest sellest võidavad nii ehitusinsener, kes tunneb end oma otsustes kindlamalt, kui ka tellija, kes suudab jääda eelarve piiridesse. Investeeringu suurus on ebaproportsionaalne võimaliku kokkuhoiu suhtes, sest näiteks ehitusinseneri varustamine teraselementide ja -sõlmede arvutamise tarkvaraga maksab vaid 2590 eurot aastas, kuid kokkuhoid ühelt objektilt võib ulatuda kümnetesse tuhandetesse. Kõigest ühe tonni terase optimeerimisega praegustes turutingimustes tekib rohkem kui 3500 euro suurune kokkuhoid.

Spetsiaalsete tarkvarade abil saab insener teha põhjalikumaid arvutusi vundamentide ja geotehniliste probleemide (GEO5), raudbetoon-, teras- ja puitkonstruktsioonide (RFEM), terasliidete (IDEA StatiCa), betoonelementide (IDEA StatiCa), müüritiste ja komposiit-konstruktsioonide (RFEM) kohta. Põhjalikud arvutused võimaldavad inseneril saavutada kindlustunde konstruktsioonide ohutuse suhtes, pakkudes samal ajal optimaalset ja kulutõhusat lahendust. Võimaldades inseneridele visuaalse programmeerimise koolitusi ja oskusi, suureneb optimeerimise potentsiaal veelgi. Lühidalt öeldes on spetsiaalsesse konstruktsiooniarvutuse tarkvarasse investeerimine tegelikult võimalus raha säästa ja insenerile paremat und tagada.

Kokkuhoiust rääkides võib lisaks konstruktsiooniarvutustele olla märkimisväärset kasu ka 3D mudelist (BIM), kuna see vähendab riske ehitamise ajal, ehitusplatsi jooksvaid kulusid, minimeerib üleliigse kõrvaldamist vajava materjali tellimist ja vähendab tarnete arvu. Lisaks saab säästa palgatud ehitajate arvelt, sest 3D mudelist (BIM) genereeritud täpsete jooniste abil ehitamine on analoogne IKEA mööbli kokkupanekuga, kus täpne arv osi saabub koos selgete kokkupaneku juhistega, mis tegelikult võimaldab ükskõik kellel mööblit kokku panna. Et insener saaks sellise projekti koostada, peab ta olema varustatud õige tarkvaraga. Selleks on Eestis ja üle maailma tuntud tarkvara Tekla Structures.

Lühidalt öeldes, kui soovite optimaalset lahendust, on mõistlik investeerida inseneridesse ja nende töövahenditesse. Ei saa eeldada, et madala palgaga insener püüab ööpäevaringselt iga sõlme põhjalikult arvutades kulusid säästa. On vaja mõista, et insener on inimene, kes kannab suurt vastutust, ja kui tal ei ole aega, projekteerib ta konservatiivse lahenduse, mis ei ole kulutõhus.

Eesti juhtivad insenerid kasutavad spetsiaalseid tarkvarasid, sest nad tahavad olla kindlad oma arvutustes. Sageli on betoon- või teraselementide tootja või ehitaja alluvuses töötavad projekteerijad kõige efektiivsemad, sest nende töö mõjutab otseselt tootmise või ehitamise kulusid.

Sõltumata sellest, kes investeerib, on üks asi selge – praegu on aeg investeerida inseneridesse. Ettevõtted peavad investeerima inseneride väljaõppesse ja tarkvaradesse, et nad suudaksid pakkuda tellija poolt nõutavat kuluoptimaalset lahendust, mis omakorda võimaldab projektide elluviimist isegi praeguste tõusvate materjalide hindadega. Seejuures peab tellija olema valmis maksma projekteerijale kõrgemat hinda.

Kontakt

Inga Vītola, Pārdošanas specialiste
Tiit Bürkland Tarkvara konsultant

t.byrkland@bimsolutions.ee

+372 53987688